The weight of `1xx10^(22)` molecules of `CuSO_(4).5H_(2)O` is
A. `41.59 g`
B. `415.9 g`
C. `4.159 g`
D. None of these

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
Mol. Mass of `CuSO_(4).5H_(2)O`
`=63+32+16xx4+5xx18=249`
`6.02xx10^(23)` molecules of `CuSO_(4).5H_(2)O` has a mass
`=((249g)xx1xx10^(22))/(6.02xx10^(23))=4.159g`

4 views

Related Questions