The mass of NaCl produced when 200 mL of 2.00 M HCl solution is neutralised with NaOH is
The mass of NaCl produced when 200 mL of 2.00 M HCl solution is neutralised with NaOH is
A. `2.34 g`
B. `23.4 g`
C. `234 g`
D. None of these
4 views
1 Answers
Correct Answer - B
`underset(1mol)(HCl)+NaOHtounderset(1mol)(NaCl)+H_(2)O`
Moles of HCl `= ((200)/(1000)L)xx(2molL^(-1))`
`=0.4 mol`
Moles of NaCl produces = Moles of HCl
`= 0.4 mol`
Mass of NaCl produced
`=(0.4 mol)xx(58.5gmol^(-1)) = 23.4g`
4 views
Answered