`4*0` g of caustic soda (Mol. Mass 40) contains same number of sodium ions as are present in
A. `10*6` g of `Na_(2)CO_(3)` (Mol. mass 106)
B. `58*5` g of `NaCl` (Formula mass `58*5`)
C. 100 mL of `0*5MNa_(2) SO_(4)` (Formula mass = 142)
D. 1 g-equivalent of `NaNO_(3)` (Mol. mass 85)

6 views

1 Answers

Correct Answer - C
1000 mL of 0.5 M `Na_(2)SO_(4)` contains moles of `Na^(+) = 0*5xx2`
`:.` 100 mL will contain `= 0.5xx2xx(100)/(1000)`
`=0*1` mol.

6 views