In the equilibrium , `PCl_(5)hArr PCl_(3)+Cl_(2)` starting with 2 mol of `PCl_(5)` in 5 L flask at `350K`, there is `80%` dissociation. Hence the equilibrium pressure is
A. 1150 atm
B. 132. 2 atm
C. 20.7 atm
D. 13.8 atm

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
`{:(PCl_(5),hArr ,PCl_(3),+,Cl_(2)),(2,,0,,0),(2-x,,x,,x):}`
Total no. of moles at equilibrium `=2+x`
`x=80%` of `2=(2 xx 80)/(100)=1.6`
`:. 2+x=2+1.6=3.6`
`P_("eqm.")=(n)/(V)RT=(3.6)/(5)xx0.0821xx350`
`=20.7 atm`

5 views

Related Questions