According to the reaction
`C_(6)H_(6)+15//2O_(2)to3H_(2)O+6CO_(2)`
(`DeltaH=-3264.6 kJ // mol`) the energy evolved when `3.9g` of benzene is burnt in air will be
A. `163.23 kJ//mol`
B. `326.4 kJ//mol`
C. `32.64 kJ//mol`
D. `3.624 kJ//mol`

6 views

1 Answers

Correct Answer - A
`DeltaH_(comb)=-3264.6kJ` for `78g` of Benzene
`:. DeltaH_(comb"for"3.9g` Benzene
`=-(3264.6)/(78)xx3.9=-163.23kJ`

6 views

Related Questions