A wire of resistance `4 Omega` is used to wind a coil of radius 7 cm. The wire has a diameter of 1.4 mm and the specific resistance of its material is
A wire of resistance `4 Omega` is used to wind a coil of radius 7 cm. The wire has a diameter of 1.4 mm and the specific resistance of its material is `2xx10^(-7) Omega m`. Find the number of turns in the coil.
A. 50
B. 40
C. 60
D. 70
4 views
1 Answers
Correct Answer - D
Let n be the number of turns in the coil.
Then the total length of wire used. `l=2pir xx n=2pixx7xx10^(-2)xxn`
Total resistance, `R=rho(l)/(A)`
or `4=(2xx10^(7)xx2pixx7xx10^(-2)xxn)/(pi(0.7xx10^(-3))^(2))therefore n=70`
4 views
Answered