The benzene `(V.P. = 268 mm)` and ethylene chloride `(V.P. = 236 mm)` form ideal solution. The total pressure made by dissolving 2 moles of benzene and 3 moles of ethylene chloride will be
A. 504 mm
B. 248.8mm
C. 255.2mm
D. none of these

6 views

1 Answers

Correct Answer - B
`P_("Total") = (2)/(5) xx 268 +(3)/(5) xx 236`
`= 107.2 +141.6 = 248.8mm`

6 views

Related Questions