If the half cell reactions are given as
(i) `Fe^(2+)(aq)+2e^(-)rarrFe(s),E^(@)=0.44V`
(ii) `2H^(+)(aq)+ 1//2O_(2)(g)+2e^(-)rarrH_(2)O(l),E^(@)=+1.23V`
The `E^(@)` for the reaction.
A. `+1.67V`
B. `-1.67V`
C. `+0.79V`
D. `-0.79V`

5 views

1 Answers

Correct Answer - A
`E^(@)=1.2-(-0.44)=1.67V`

5 views

Related Questions