What is the quantity of electricity (in columbs) required to deposit all the silver from 250mL of 1M `AgNO_(3)` solution ? (Ag=10R)
A. 2412.5
B. 24125
C. 4825
D. 28250

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
Amount of Ag in solution =MxxV (mL)
`=1xx250=250m ` mol
`=250xx10^(-3)` mol
`=250xx10^( -3)` mol
=0.25mol
`Ag^(+)+e^(-)rarrAg`
1 mol 96500C
Reduction of 1 mol of Ag requires 96500C
Reduction of 0.25 mol of Ag requires `=96500xx0.23=24125C`

4 views

Related Questions