Time required to deposit one milli"mole" of aluminium metal by the passage of 9.65 amp through aqueous solution of aluminium ion is:
A. 30s
B. 10s
C. 30,000s
D. 10,000s.

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
1 mol of Al requires =3xx96500C
`10^(-3)` mol of Al requires `=3xx96500xx10^(-3)C`
`=3xx96.5C`
`therefore` Time (s)`=(3xx96.5As)/(9.65A)=30s`

4 views

Related Questions