When electricity is passed through molten electrolyte consisting of alumina and cryolite 13.5 g of Al are deposited. The number of faradays of electricity passed must be
A. 2
B. 1.5
C. 1
D. 0.5

5 views

1 Answers

Correct Answer - B
`Al^(3+)+underset(3F)(3e^(-)rarrunderset(1"mole"=27g)(Al)`
To produce 27g of Al electricity required=3F.
Thus to produce 3.5g of Al electricity required.
`(3)/(2)=1.5F`

5 views

Related Questions