A solenoid has a core of a material with relative permeability of 500. The windings of the solenoid are insulated from the core and carry a current of
A solenoid has a core of a material with relative permeability of 500. The windings of the solenoid are insulated from the core and carry a current of 2 A. If the number of turns is 1000 per meter, then magnetisation is
A. `7.78xx10^(5)Am^(-1)`
B. `8.88xx10^(5)Am^(-1)`
C. `9.98xx10^(5)Am^(-1)`
D. `10.2xx10^(5)Am^(-1)`
5 views
1 Answers
Correct Answer - C
`"As", B=mu_(0)(M+H)`
`"magnetisation", M=(B-mu_(0)H)/(mu_(0))`
`"then", M=(mu_(0)mu_(r)H-mu_(0)H)/(mu_(0))=(mur_(r)-1)H (therefore B=mu_(0)mu_(r)H)`
`"Here", mu_(r)=500 and H=nI=1000xx2=2000Am^(-1)`
`therefore M=(500-1)H=499xx2000`
`or M=9.8xx10^(5)Am^(-1)`
5 views
Answered