A ring of mean radius 15 cm has 3500 turns of wire wound on a ferromagnetic core of relative permeability 800. The magnetic field in the core for a magnetising current of 1.2 A is
A. 2.48T
B. 3.48T
C. 4.48T
D. 5.48T

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
`"Here", r=15cm=15xx10^(-2)m`
`N=3500 "turns", I=1.2A, mu_(r)=800`

Then number of turns/length (n)
`(N)/(2pir)=(3500)/(2pixx15xx10^(-2))=4.48T`

4 views

Related Questions