A transformer is used to light a 140 W, 24 V lamp from 240 V AC mains. The current in mains cable is 0.7 A, find the efficiency of transformer.
A transformer is used to light a 140 W, 24 V lamp from 240 V AC mains. The current in mains cable is 0.7 A, find the efficiency of transformer.
A. `63.8%`
B. `74%`
C. `83.3%`
D. `48%`
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
Output power = 140 W
Input power `= 240xx0.7=168 W`
Efficiency `=("output power")/("input power")xx100=(140)/(168)xx100=83.3%`
4 views
Answered