An LC circuit contains a 20 mH inductor and `25 mu F` capacitor with an initial charge of 5 mC. The total energy stored in the circuit initially is
A. 5 J
B. `0.5 J`
C. 50 J
D. 500 J

6 views

1 Answers

Correct Answer - B
Here, `C = 25 mu F = 25xx10^(-6)F`,
`L=20 mH=20xx10^(-3)H, q_(0)=5 mC=5xx10^(-3)C`
`therefore` Total energy stored in the circuit initially is
`U = (q_(0)^(2))/(2C)=((5xx10^(-3))^(2))/(2xx25xx10^(-6))=(25xx10^(-6))/(2xx25xx10^(-6))=(1)/(2)=0.5 J`

6 views

Related Questions