In a potentiometer the balancing with a cell is at length of 220cm. On shunting the cell with a resistance of `3Omega` balance length becomes 130cm. W
In a potentiometer the balancing with a cell is at length of 220cm. On shunting the cell with a resistance of `3Omega` balance length becomes 130cm. What is the internal resistance of this cell.
A. `4.5Omega`
B. `7.8Omega`
C. `6.3Omega`
D. `2.08Omega`
4 views
1 Answers
Correct Answer - D
`"Here", l_(1)=220cm, l_(2)=130cm, R=3Omega`
`r=((l_(1)-l_(2))/(l_(2)))R=((220-130)/(130))xx3=2.08Omega`
4 views
Answered