In a poteometer a cell of emf 1.5V gives a balanced point 32cm length of the cell is replaced by another cell then the balance point shifts to 65.0cm the emf of second cell is
A. 3.05V
B. 2.05V
C. 4.05V
D. 6.05V

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
Here, in the balance condition of potentiometer
`(epsi_(1))/(epsi_(0))=(l_(1))/(l_(2)) or epsi_(1)=1.5V, l_(1)=32cm, l_(2)=65cm`
`therefore epsi_(2)=epsi_(1)xx(l_(2))/(l_(1))=1.5xx(65)/(32)=3.05V`

4 views

Related Questions