The 0.1 molal aqueous solution of glucose boils at `100. 16^(@)C.` The boiling point of 0.5 molal aqueous solution of sucrose will be
The 0.1 molal aqueous solution of glucose boils at `100. 16^(@)C.` The boiling point of 0.5 molal aqueous solution of sucrose will be
A. `500.80 ^(@)C`
B. `100.80^(@) C`
C. `20.16 ^(@)C`
D. `20.8^(@)C`
5 views
1 Answers
Correct Answer - B
As the solvent is same in both solution `K_(b)` is constant we have, `Delta T = K_(b) xx m`
For 0.1 mole solution, `Delta T = 100.6 - 100 = 0.16^(@)C`
:. For 0.5 molal solution `delta T =0.5 xx 0.16 = 0.8^(@) C`
:. B. pt. of sucrose solution `= 100.8^(@) C`
5 views
Answered