30 g. of acetic acid is dissolved in `1 dm^(3)` of a solvent. The molality of the solution will be (Givent, density of solvent =1.25 g `cm^(-3)`
A. `0.40`
B. `0.35`
C. `0.55`
D. `0.25`

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`m=W_(2)/(M_(2) xx W_(1) kg)=30/(60 xx 1 xx 1.25 kg )=0.4`

4 views

Related Questions