Gold (at. Mass 197 g `mol^(-1)`) crystallises in cubic closest packed structures (the face-crntred cubic) and has a density of 19.3 `g//cm^(3)` . Atomic radius is
A. `144.17` pm
B. `407.8` pm
C. `128.32` pm
D. `203.4` pm

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
Density `d=(MZ)/(a^(3)N_(A))" ":.a^(3)=(MxxZ)/(N_(A)xxd)`
`a=3sqrt((197xx4)/(6.023xx10^(23)xx19.3))`
`a=407.8xx10^(-10)cm=407.8` pm
`r=(407.8)/(sqrt(8))=144.18` pm

4 views

Related Questions