Half life of a first order reaction is 2 hours , what time is required for 90% of the reactant to be consumed ?
A. 199 minutes
B. 398 minutes
C. 598 minutes
D. 798 minutes

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`t_(1//2) =120 min . K =(0.693)/(t_(1//2)) =(0.693)/(120 )mol / min .`
`t=(2.303)/(k)log_(10)""(x_(0))/(X_(t)), X_(t)=100-90=10%`
`=(2.303)/(0.693//120) log _(10)=(2.303)/(0.693)xx120=398 min .`

4 views

Related Questions