Magnetic potential at a point due to a short magnetic dipole of moment 2 `Am^(2)` at a distance of 100 cm along a line making an angle of `60^(@)` wit
Magnetic potential at a point due to a short magnetic dipole of moment 2 `Am^(2)` at a distance of 100 cm along a line making an angle of `60^(@)` with the axis is `(mu_(0)=4pixx10^(-7)Wb//Am)`
A. `sqrt(3)xx10^(-7)J//Am`
B. `1xx10^(-7) J//Am`
C. `sqrt(3)xx10^(-11)J//Am`
D. `1xx10^(-9) J//Am`
4 views
1 Answers
Correct Answer - B
`M=2Am^(2),r=1mtheta=60^(@),V=?`
`V=(mu_(0))/(4pi)(Mcostheta)/(r^(2))`
`=(10^(-7)xx2xxcos60)/(1)`
`=10^(-7)J//Am`
4 views
Answered