Magnetic potential and magnitude of magnetic induction due to short magnetic dipole of moment `2 Am^(2)` axial point at a distance of 20 cm from its c
Magnetic potential and magnitude of magnetic induction due to short magnetic dipole of moment `2 Am^(2)` axial point at a distance of 20 cm from its centre are
A. `5xx10^(-6) J//Am, 5 xx 10^(-5) T`
B. `5xx10^(6) J//Am, 5 xx 10^(5) T`
C. `5 xx10^(6) J//Am,5 xx10^(5) T`
D. `5xx10^(-6) J//Am,5 xx 10^(-5)T`
6 views
1 Answers
Correct Answer - A
`V=(mu_(0))/(4pi)( M)/(r^(2))`
`4xx10^(-4)=(10^(-7)xx2)/(4xx10^(-2))=5xx10^(-6)J/Am`
`B=(mu_(0))/(4pi)(2M)/(r^(3))=(10^(-7)xx2xx2)/(8xx10^(-3))=0.5xx10^(-4)`
`=5xx10^(-5) T`
6 views
Answered