An a.c. generator consists of a coil of 1000 turns and area `2m^(2)`. The coil is rotating in a transverse uniform magnetic field of 0.2 T at an angul
An a.c. generator consists of a coil of 1000 turns and area `2m^(2)`. The coil is rotating in a transverse uniform magnetic field of 0.2 T at an angular speed of `60 rad//s`. What is the maximum current drawn from the generator if resistance of the circuit including that of the coil is `6000 Omega`?
A. 2.5 A
B. `3 A`
C. `4 A`
D. `5 A`
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
`N = 1000, A = 2m^(2), B = 0.2 T and omega = 60 rad//s and R = 6000 Omega`
`E_(0) = NAB omega and I_(0) = (E_0)/(R)`
`:. I_(0) = (NABomega)/(R) = (1000 xx 2 xx 0.2 xx 60)/(6000) = 4A`.
4 views
Answered