The armature coil of an a.c. generator has 1000 turns, each of area `2m^(2)`. It was rotating in a uniform magnetic field of B=0.2 T at an angular speed of `60 rad//s`. It was found that in a certain position of the coil, the current in the circuit become zero. What is the displacement current through this area?
A. 200 Wb
B. 250 Wb
C. 300 Wb
D. 400 Wb

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
For the A.C. generator,
Flux `phi = NAB cos omega t and I = I_(0) sin omega t`
When `I=0, sin omega t = 0 or omega t =0`
and then `phi = NAB cos 0^(@)`, I is maximum.

4 views

Related Questions