The magnetic field at the centre of the MCG is 0.25 T. The coil has an area of `0.2 m^2` and has 28 turns. If the sensitivity of the MCG is to be incr
The magnetic field at the centre of the MCG is 0.25 T. The coil has an area of `0.2 m^2` and has 28 turns. If the sensitivity of the MCG is to be increased by 25%, thenumber of turns of the coil should be …….Assume all other things remaining constant
A. 30
B. 32
C. 25
D. 38
6 views
1 Answers
Correct Answer - C
`B=0.25T,A=0.2m^2,n_1=28,S_2=1.25S_1,n_2=?`
`S=(n AB)/(K)`
`therefore S prop n `
`(n_2)/(n_1)=(S_2)/(S_1)`
`n_2=(1.25S_1)/(S_1)xx n_1=1.25xx28=35`.
6 views
Answered