When the current changes from `+2 A to –2A` in 0.05 second, an e.m.f. of 8 V is induced in a coil. The coefficient of self - induction of the coil is
A. 0.1 H
B. 1.5 H
C. 2 H
D. 2.2 H

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`e = L(dI)/(dt)` (numerically) `dI = 4A and dt = 5 xx 10^(-2) s`.
`8 = L(2-(-2))/(5 xx 10^(-2)) = (4L xx 10^(2))/(5) = 80 L`
`:. L = 0.1 H`.

4 views

Related Questions