An average induced e.m.f of 2V appers in a coil when the current in it is changed from 10 A in opposite direction in 0.5 sec. The self inductance of t
An average induced e.m.f of 2V appers in a coil when the current in it is changed from 10 A in opposite direction in 0.5 sec. The self inductance of the coil is
A. 50 mH
B. 60 mH
C. 30 mH
D. 25 mH
6 views
1 Answers
Correct Answer - A
`e = L(dI)/(dt) = L((20)/(0.5))=40L`
`:. L = 2/40 = 1/20 = 0.05 H = 50 mH`.
6 views
Answered