A wire of length 1.6m has a resistance `8 Omega` is connected to a battery of 2 volts and internal resistance `2Omega`. What is the potential gradient ?
A. `1.5V//m`
B. `0.5V//m`
C. `1V//m`
D. `2V//m`

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
`l=1.6 m, R=8Omega, E=2V, r=2 Omega, I rho=?`
`I rho =((E)/(R+r))(R)/(l)`
`=((2)/(8+2))(8)/(1.6)=(16)/(16)=1 V//m`

4 views

Related Questions