A coil of effective area `2m^(2)` is placed at right angles to a uniform magnetic field of induction B. When the field reduces to ten percent of its original value in 0.6 sec, an e.m.f. Of 0.24 V is induced in it. The magnetic of magnetic induction (B)is
A. `0.02 Wb//m^(2)`
B. `0.04 Wb//m^(2)`
C. `0.08 Wb//m^(2)`
D. `0.01 Wb//m^(2)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
`dB=(1-0.1) B=0.9 B`
`e=(d phi)/(dt)=d/(dt)(BA)=A(dB)/(dt) :. DB=(edt)/(A)`
`:. 0.9B=(0.24 xx 0.6)/(2) = 0.072`
`:. B = 0.08 Wb//m^(2)`.

4 views

Related Questions