If the electronic charge is `1.6xx10^(-19)C`, then the number of electrons passing through a section of wire per second, when the wire carries a curre
If the electronic charge is `1.6xx10^(-19)C`, then the number of electrons passing through a section of wire per second, when the wire carries a current of 1A, is
A. `0.625xx10^(19)`
B. `0.625xx10^(17)`
C. `1.6xx10^(19)`
D. `1.6xx10^(17)`
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
`n=? " " I=1A, " " t=1` sec
`I=(n e)/(t)`
`:.n=(It)/(e)=(1xx1)/(1.6xx10^(-19))=0.625xx10^(19)`
4 views
Answered