A charged cylindrical conductor of infinite length has charge per unit length of `10muC//m`. The electric intensity at a point at a distance of 20 cm
A charged cylindrical conductor of infinite length has charge per unit length of `10muC//m`. The electric intensity at a point at a distance of 20 cm from its axis in the surrounding medium is `2.5xx10^(5)N//C`. The relative permittivity of the surrounding medium is
A. 3.6
B. 2.6
C. 4.6
D. `3.0`
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
`E=1/(4piepsi_(0)k)(2q)/r" "thereforek=1/(4piepsi_(0))(2q)/(Er)`
`=(9xx10^(9)xx2xx10xx10^(-6))/(2.5xx10^(5)xx0.2)=3.6.`
4 views
Answered