The area of each plate of parallel plate condenser is `20cm^(2)` and distance them is 2mm. It stores the energy if 5J. The energy density of electric field between its plates is
A. `250xx10^(6)J//m^(3)`
B. `1.25xx10^(6)J//m^(3)`
C. `2xx10^(6)J//m^(3)`
D. `4xx10^(6)J//m^(3)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`A=20Cm^(2),d=2mm,U=5J,u=?`
`u=("energy")/("volume")=U/(A.d)=5/(20xx10^(-4)xx2xx10^(-3))`
`=1.25xx10^(6)J//m^(3)`

4 views

Related Questions