Two slits separated by a distance of 0.5 mm are illuminated by light of wavelength 5000 Å. The interference fringes are obtained on a screen at a dist
Two slits separated by a distance of 0.5 mm are illuminated by light of wavelength 5000 Å. The interference fringes are obtained on a screen at a distance of 1.m. what is the phase difference between two interfering waves at a point 3 mm from the central bbright fringe?
A. `5 pi ` radian
B. `2 pi ` radian
C. `3 pi ` radian
D. `6 pi ` radian
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
`d=0.5 mm, D=1.2 m,. Lambda 5000 A^(@), x =3 mm`,
Phas diff = ?
Phas diff. `=(2pi)/(lambda)` path diff
`=(2pi)/(lambda)xx(x.d)/(D)`
`=(2pixx 3xx 10^(-43) xx0.5 xx10^(-3))/( 5xx 10^(-7) xx 1.2)`
`= 5 pi ` radian
4 views
Answered