In a double experiment, the distance between the slit is 1 mm and screen is 25 cm away from the slits. The wavelength of light is `6000Å`. The width of the fringe on the screen is
A. `0.15 mm`
B. `2.24 mm`
C. `0.30` mm
D. `0.12 mm`

6 views

1 Answers

Correct Answer - A
`d=1 mm, D=25 cm, lambda 6000A^(@), beta = ?`
`beta =(D)/(d) lambda`
`=(25xx10^(-2)xx6xx10^(-7))/(1xx10^(-3))`
`=150xx10^(-6) m`
`0.15 m`

6 views

Related Questions