In single slit diffraction a `=0.14` mm, D =2 and distance of second dark band from central maxima is `1.6 cm` the wavelenght of light is
In single slit diffraction a `=0.14` mm, D =2 and distance of second dark band from central maxima is `1.6 cm` the wavelenght of light is
A. `6500Å`
B. `7500Å`
C. `5600Å`
D. `8500Å`
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
`asintheta=nlamda`
`:.axx(x)/(D)=nlamda`
`:.lamda=(14xx10^(-5)xx16xx10^(-3))/(2xx2)=5600Å`
4 views
Answered