In the double-slit experiment, the distance of the second dark fringe from the central line are `3 mm`. The distance of the fourth bright fringe from the central line is
A. 6 mm
B. 8 mm
C. 12mm
D. 16 mm

6 views

1 Answers

Correct Answer - B
`x_(n("bright"))= n beta " " :. x_(4b)= 4 beta`
and `x_(n("dark"))=(2n-1)b//2 " ":. x_(2b)=1.5 beta`
`:.x_(4)= (4)/(1.5)xx(4xx3)/(1.5)=8 mm`

6 views

Related Questions