A light passes through glass slabv of refractive index 1.5 and thickness 2 mm. How much time ray will take to pass through the glass slab ?
A. `10^(-16) s`
B. `10^(-11) s`
C. `10^(-8)s`
D. `10^(-17)s`

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`mu_(g) = 1.5, d_(g) = 2mm, v_(a) = 3 xx 10^(8) m//s, t_(g) = ?`
`t_(g) = (d_(g).mu_(g))/(v_(a)) = (2 xx 10^(-3) xx 1.5)/(3 xx 10^(8)) = 1 xx 10^(-11) s`

4 views

Related Questions