Light passess through glass of refractive index 1.5 . What is the time required for light to travel ` 4 xx 10^(8)` m in glass ?
Light passess through glass of refractive index 1.5 . What is the time required for light to travel ` 4 xx 10^(8)` m in glass ?
A. 4sec
B. 1/4sec
C. 1/2sec
D. 2 sec
9 views
1 Answers
Correct Answer - D
`mu_(m) = 1.5, d_(m) = 4 xx 10^(8)m, v_(a) = 3 xx 10^(8)m//s, t_(m) = ?`
`t_(m) = (d_(m)mu_(m))/(v_(a)) = (4 xx 10^(8) xx 1.5)/(3 xx 10^(8)) = 2` seconds
9 views
Answered