An ideal gas has volume`V_(0)` at . `27^(@)C` It is heated at constant pressure so that its volume becomes . `2V_(0).`The final temperature is
A. `327K`
B. `327^(@)C`
C. `54^(@)C`
D. `150^(@)C`

7 views

1 Answers

Correct Answer - B
`(V_(2))/(V_(1))=(T_(2))/(T_(1))`
`T_(2)=(V_(2))/(V_(1))" "T_(1)=(2V_(o))/(V_(o))xx300`
`T_(2)=600K`
`therefore t_(2)=600-273=327^(@)C`

7 views

Related Questions