Mean kinetic energy per gram mole of an ideal gas at `0^(@)C` is nearly `(R=8.320J//gm" mol"xxK)`
A. 3.4 J
B. 3.4 J
C. 340 J
D. 3400J

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
`(KE_(2))/(gm)=(3)/(2)RT=1.5xx8.320xx273=3400J`

4 views

Related Questions