The r.m.s. velocity of the molecules in a gas at `27^(@)C` is 300 m/s. then the r.m.s. velocities o the molecules in the same gas at `927^(@)C` is
A. 1200 m/s
B. 600 m/s
C. 150 m/s
D. 75 m/s

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`(C_(2))/(C_(1))=sqrt((T_(2))/(T_(1)))=sqrt((1200)/(300))=sqrt(4)`
`(C_(2))/(C_(!))=2`
`C_(2)=2C_(1)=2xx300=600m//s`

4 views