A steel rod 100 cm long is clamped at its centre. The fundmental frequency of longitudinal viberations of the rod are given to be 2.53kHz. What is the speed of sound is steel?
A. 5.06km/s
B. 6.06km/s
C. 7.06km/s
D. 8.06km/s

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`lamda/4 = l/2`
`lamda = (4l)/(2)`
`v=nlamda`
`=2.53xx10^3xx2`
`=5.06xx10^3 m//s = 5.06 km//s`

4 views

Related Questions