The minimum length of a pipe closed at one end is 18cm, when a tuning fork of 480 Hz is used. If the inner diameter of the tube is 3.34 cm, then the v
The minimum length of a pipe closed at one end is 18cm, when a tuning fork of 480 Hz is used. If the inner diameter of the tube is 3.34 cm, then the velocity of sound in air will be nearly
A. 350m/s
B. 640m/s
C. 340m/s
D. 365m/s
6 views
1 Answers
Correct Answer - D
`v=4n(l+e)`
`=4xx480xx(18+0.3) xx10^(-2)`
`=4xx4.8xx(18+0.3xx3.34)`
`=4xx4.8xx(18+1.002)`
`=4xx4.8xx19`
`=19.2xx19`
=364.8 m/s
6 views
Answered