A wire 214 cm long is to be divided into three segments which produce frequency in the ratio 5:6::7 . How should the length of the segments be
A wire 214 cm long is to be divided into three segments which produce frequency in the ratio 5:6::7 . How should the length of the segments be
A. 80cm , 74cm , 60cm
B. 84cm , 70cm , 60cm
C. 84cm, 70cm, 64cm
D. 80cm,74cm,64cm
5 views
1 Answers
Correct Answer - B
`l_1:l_2 : l_3 = (1)/(n_1): (1)/(n_2) : (1)/(n_3)`
`=1/5:1/6:1/7`
`=210/5: 210/6:210/7`
=42:35:30
`L_1=(L)/("Sum of ratio") xx "ratio of length"`
`=214/107xx42 = 84`
`L_2 = 214/107 xx35 = 70`
`L_3 = 214/107 xx30 = 60`
5 views
Answered