The phase of a particle at `P_(1) " is " 60^(@)` and the phase of a particle at `P_(2) " is " 780^(@)`. If the distance between `P_(1) and P_(2)` is 1m, then the wavelength of the wave, will be
A. 2m
B. 0.5 m
C. 1.5 m
D. 0.25 m

5 views

1 Answers

Correct Answer - B
`delta = (2pix)/(lamda) , delta_(2) - delta_(1) = 780 - 60 = 720 = 4pi`

5 views

Related Questions