A wire `(Y=1xx10^(11)N//m)` has length 1m and area `1mm^(2)`. The work required to increase its length by 2mm is
A wire `(Y=1xx10^(11)N//m)` has length 1m and area `1mm^(2)`. The work required to increase its length by 2mm is
A. 0.4 J
B. 0.8 J
C. 4 J
D. 400 J
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
`W=(1)/(2)F l=(1)/(2) xx (Al^(2))/(L)`
`=(1)/(2) xx (2xx10^(11) xx 10^(-6) xx 4 xx 10^(-6))/(1) =0.4J`.
4 views
Answered