What should be the weight suspended from the end of a steel wire 2 m in length and w mm in diameter to increase the length by 1 mm ? `(Y=19xx10^(11)N/
What should be the weight suspended from the end of a steel wire 2 m in length and w mm in diameter to increase the length by 1 mm ?
`(Y=19xx10^(11)N//m^(2))`
A. 30 kg wt
B. 305 kg wt
C. 32 kg wt
D. 33.5 kg wt
4 views
1 Answers
Correct Answer - B
`Y=(F//A)/(l//L)=(MgL)/(pi r^(2)l) " "therefore M=(Y pi r^(2)l)/(gL)`
`=305kg`
4 views
Answered