Emulsification of 10 ml of oil in water produces `2.4xx10^(18)` droplets. If the surface tension at the oil-water interface is `0.03 Jm^(-2)` and the
Emulsification of 10 ml of oil in water produces `2.4xx10^(18)` droplets. If the surface tension at the oil-water interface is `0.03 Jm^(-2)` and the area of each droplet is `12.5 xx 10^(-16) m^(2)`, the energy spent in the formation of oil droplets is -
A. 90 J
B. 30 J
C. 900 J
D. 10 J
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
`{:("Total droplets",,=2.4 xx 10^(18)),("total area",,="total droplets"xx"area of one drop"),(,,=2.4xx10^(18)xx12.5xx10^(-16)),(,,=12.5xx2.4xx10^(2) m^(2)),("Energy consumption",,),(,,=0.03xx12.5xx2.4xx10^(2)),(,,=90" Joule"):}`
4 views
Answered