Kinetic energy of a body is 4j and its moment of inertia is `2kg m^(2)`, then angular momentum is
A. `2kg m^(2)//s`
B. `6kg m^(2)//s`
C. `8kg m^(2)//s`
D. `4kg m^(2)//s`

5 views

1 Answers

Correct Answer - D
`KE=(L^(2))/(2I)`
`L^(2)=2IE=2xx2xx4`
`L = 2xx2=4 kg m^(2)//s`

5 views

Related Questions